Kącik logopedyczny

Styczeń 2024

Pionizacja języka

Umiejętność pionizacji języka jest bardzo ważna i potrzebna do wymówienia wielu głosek, np. l, sz, ż, cz, dż, r!
Jest pewne ćwiczenie logopedyczne, niesamowicie szybkie w wykonaniu, a daje mnóstwo pozytywnych efektów dla narządów artykulacyjnych Twojego dziecka — to kląskanie.
Możecie wykonywać go wszędzie (na przykład jadąc samochodem), jest szybkie i krótkie.
Można też posłużyć się bajką logopedyczną:

Malowanie

Podczas wykonywania ćwiczeń usta są szeroko otwarte.
Malarz maluje sufit (przesuwanie językiem po podniebieniu od zębów do podniebienia miękkiego).
Zamalowuje plamy w kilku miejscach (czubkiem języka dotykanie kilka razy podniebienia).
Następnie maluje ściany — najpierw jedną potem drugą (przesuwanie językiem po wewnętrznej stronie policzków).
Została jeszcze do pomalowania podłoga (przesuwanie po dolnych dziąsłach jak najniżej opuszczonego języka) oraz przedpokój (przesuwanie językiem po zewnętrznej stronie zębów).
Na koniec malarz pomalował okno (oblizywanie językiem warg).

Grudzień 2023

Bajka logopedyczna „Krasnoludek w buzi”

Pewnego dnia krasnoludek, który mieszka u każdego w buzi, robił wielkie porządki. Najpierw umył dokładnie ściany (przesuwamy językiem po wewnętrznej powierzchni lewego, potem prawego policzka). Potem umył sufit (przesuwamy język po podniebieniu w przód i w tył). Podłoga też była brudna, więc umył ją bardzo dokładnie (opuszczony jak najniżej język myje dolne dziąsła). Okna też musiały zostać umyte. Najpierw umył ich stronę zewnętrzną, a potem od środka (język wędruje po stronie zewnętrznej, a potem wewnętrznej zębów). Potem umył schody w przedsionku (język przesuwa się w stronę dolnej wargi i wysuwa na brodę). Komin też musiał zostać wyczyszczony (język wysuwa się w kierunku wargi górnej i nosa). Kiedy spostrzegł z okna przechodzącą sąsiadkę, pomachał jej ściereczką (język wędruje z jednego kącika ust do drugiego). Na koniec wytrzepał dywany (wyciągnij język, pochyl głowę i nią potrząśnij). W ten sposób cały dom został wysprzątany. Zmęczony krasnoludek, zadowolony, że jego dom jest już czysty, położył się spać i zaczął chrapać (chrapanie).

Dorosły czyta opowiadanie i razem z dzieckiem wykonuje odpowiednie ruchy języka.

W czasie ćwiczeń usta są szeroko otwarte.

Życzę miłej zabawy.

Stron 2 z 3

UWAGA. Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki internetowej oznacza Państwa zgodę na używanie plików cookies. Więcej...